Prato - projektowanie ogrodów, projekty ogrodów, projektowanie ogrodów Szczecin, ogrody, architektura krajobrazu

projektowanie ogrodów szczecin  Ogrody przydomowe pod okiem fachowca

Ogród przydomowy stanowi najbliższą otaczajacą nas przestrzeń wokół domu. Jest to jednocześnie nasza wizytówka wobec odwiedzjących nas gości i prywatne miejsce odpoczyku.
Dobrze zaprojektowany ogród stwarza dogodną przestrzeń dla rekreacji, którą każdy z nas wyobraża sobie na swój sposób.

architektura krajobrazu szczecin  Każdy z nas ma inne wyobrażenie na otaczającą nas przestrzeń i inne potrzeby.

Jedni z nas marzą o zacisznym zakątku do odpoczynku, inni myślą o rozległym tarasie dla przyjmowania gości i urządzania grilla. Pani domu chciałaby mieć warzywniak, z którego zbierze świeże liście ziół do przyrządzanych potraw, młodzi rodzice lub dziadkowie potrzebują przestrzeń dla zabaw z dziećmi. Zapracowany człowiek chciałby wieczorem nacieszyć zmysły szemraniem wody spływającej po kamiennej kaskadzie, lub przysiąść na chwilę na tarasie wśród zapachu maciejki.
Za ogólnym obrazem ogrodu kryje się jednak praktyczna sfera urządzania otaczającej nas przestrzeni. Zastanawiamy się nad kształtem wejścia do domu, lokalizacją śmietnika, drewutni, czy miejsc postojowych dla samochodów gości. Projektant ogrodów zna odpowiedzi na te pytania.

projekty ogrodów  Projektowanie ogrodów przydomowych i nasza rola

Warto powierzyć swoją wizję idealnego ogrodu specjaliście od projektowania terenów zieleni. Taka osoba pomoże ukształtować Waszą przestrzeń w sposób funkcjonalny i estetyczny.

Doświadczony projektant zieleni posługuje się wieloma dziedzinami wiedzy i potrafi je wykorzystać do kształtowania krajobrazu. Są to m.in. informacje z zakresu architektury krajobrazu, ogrodnictwa, budownictwa, melioracji wodnych i oświetlenia terenu wokół budynku, grafiki. Dzięki temu kompozycja ogrodu stanowić może spójną całość. Nasz projektant:

  • wytyczy chodnik do budynku, podjazdy i miejsca parkingowe o najkorzystniejszym kształcie i rodzaju nawierzchni
  • dostosuje układ przestrzenny ogrodu do istniejącej rzeźby terenu lub doradzi w jaki sposób można ją urozmaicić i w jaki sposób wpłynie to na stosunki wodne na danym terenie
  • wskaże najkorzystniejsze lokalizacje elementów małej architektury (altany, tarasy, pergole, miejsca na grille, ognisko, zbiorniki wodne) względem nasłonecznienia i przeważających kierunków wiatrów, a także w odniesieniu do istniejących przepisów
  • zaleci odpowiedni dobór roślin dla danego siedliska zwiększając szanse na długowieczność i odporność roślin na choroby. Spośród bogatej oferty katalogów i publikacji na temat roślin wybierze te, które można dostać w okolicznych szkółkach i te, które nadają się na określone miejsce. Dzięki odpowiednim zestawieniom roślinnym zapewni efekt przez cały rok.
  • dobierze program pielęgnacji dla danego ogrodu. Potrzebna jest do tego wiedza z zakresu m.in. gleboznawstwa, fizjografii i fitosocjologii, a także znajomość wymagań poszczególnych gatunków drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych
  • wyznaczy które miejsca jest najkorzystniej oświetlić, określi sposób oświetlenia, podział na poszczególne sekcje, które pozwolą ekonomicznie zarządzać energią elektryczną
  • wyznaczy system nawadniania roślin, który pozwoli na oszczędne i przemyślane gospodarowanie wodą w ogrodzie
  • przygotuje wizualizacje przedstawiające planowany wygląd ogrodu i ułatwiający podjęcie decyzji co do jego finalnego zagospodarowania
  • przedstawi koszta realizacji przedsięwzięcia i doradzi w jaki sposób podzielić realizację na etapy wykonawcze

projektowanie ogrodów  Tworzymy skrawek przyrody

Warto wspomnieć że każdy skrawek zieleni wymaga pielęgnacji. Ogród to kompozycja z żywych roślin, które potrzebują odpowiednich związków do rozwoju i w miarę wzrostu zmieniają swe wymiary i pokrój. Od nas samych więc zależy ostateczny efekt ogrodu. W zależności od wielkości ogrodu i bogactwa jego kompozycji warto rozważyć stałą opiekę ogrodnika.
Decydując się na ogród bierzemy udział w powstawaniu nowego ekosystemu, który dobrze zaprojektowany będzie rozwijał się przez długie lata dając odpoczynek nie tylko nam, ale także kolejnym pokoleniom.

projektowanie ogrodów szczecin, projekty ogrodów, architektura krajobrazu, inwentaryzacje drzew, ogrody szczecin